Нашият процес на QA и UAT включва адаптиране на стандарти към самия проект. На основно ниво имаме два метода, чрез които извършваме QA. Първият е вътрешен QA процес, при който ние използваме членове от нашият екип за извършване на тестването. Второто е използване на трета страна, при което ние използваме външен екип, който да извършва само QA. Ние работим с клиента, за да разберем към кое може да е по-предразположен и какви компромиси могат да съществуват.
Вътрешен QA & UAT : Използвайки вътрешни членове на екипа, отделно от самия проект, ние работим с дизайнер, разработчик и нетехнически служител на екипа като част от специален QA екип за сайта. Накарахме ги да преминат през процес, с който са запознати да прилагат за други проекти, за това как и къде да тестват за интерфейс, бекенд и други проблеми с използваемостта.
QA & UAT от трета страна : Използваме партньор-външен екип, който прави QA за нашите уебсайтове и онлайн магазини. Екипи от 2 души преминават през техните стандартни списъци с най-добри практики и комуникират директно с нас.
Дискусия за осигуряване на качеството
Тони : Моля, опишете нашия процес за осигуряване на качеството и как гарантираме, че им се предоставя точен и качествен краен продукт.
Александър: И така, точно като дизайна и изработката на уебсайт, осигуряването на качество според мен е нещо, което има стандарти, и което трябва да бъде съобразено с проекта. Така че, в зависимост от сложността на проекта, имаме множество опции. Това е нещо, което можем да направим сами и на основно ниво да гарантираме, че вашият продукт ще функционира правилно, и можем да му осигурим поддръжка през целия му жизнен цикъл. Но от друга страна, това е нещо, което можем да делегираме на трета страна, защото е ценна концепция да има някой, който да го прави ден след ден и да има цял персонал, разпределен около него. И причината за това е, че в зависимост от сложността на проекта, може да се нуждае от около 5-10 души на разположение в този момент, за да сме сигурни, че ще спазим крайния ви срок, и ако имаме гъвкавостта, това е от полза за вас като клиент. Така че по този начин можем да реагираме на ситуации, които може да са спешни и неотложни.
Тони : Мисля, че огромна част от аспекта на QA е, че искате някой, който е много добре проучен, който има опит в тестването на сайтове отново и отново, който не е непременно запознат с проекта. Сега трябва да им предоставите стандарти, насоки, така че да знаят какво търсят, да знаят какви са бизнес целите, но това е, с което се сблъскваме често. В много по-мащабни проекти, които имат по-голямо въздействие, ние клоним към, може би не правилната терминология тук, но „аутсорсване“ на друга компания, която извършва QA. Те могат да преглеждат нещата, могат да преглеждат кодовите стандарти, разбира се интерфейса, да се уверят, че всичко изглежда така, както е предвидено от дизайна, и след това да тестват като потребители, така че мисля, че това е голям определящ фактор за това как работим с клиента. Кякакви отговорности смятате, че клиентът трябва да знае и ние трябва да знаем, за да работим заедно и ефективно?
Александър : Често клиентът знае или знае от части какво означава QA. За тях това може да означава регресионно тестване, да се уверите, че уебсайта работи на всички браузъри и всички устройства, че транзакциите се извършват, функционалноста работи правилно, елементите са правелно създадени, страниците имат едни и същи стандарти на изработка, че дизайна и изработката на сайта са 1:1 и т.н. При други обстоятелства това може да е просто тестване потребителско изживяване.
Тони : Трябва ли клиента да проверява качеството на уебсайта преди приключване на проекта?
Александър : Мисля, че в индустрията има погрешно схващане, че клиентът не трябва да проверява качеството на собствените си сайтове или собствените си онлайн магазини, както и агенцията трябва да направи тестване разбира се. Агенцията предлага QA тестване, но трябва да се увери, че те доказват, четат, преглеждат и проверяват собствения си продукт, защото на интуитивно ниво те ще бъдат тези, които го познават най-добре.
Тони : Да, определено. Благодаря ти.